Historia

5 lat

Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sportowiec Borowo”

Mały jubileusz…

            9 listopada zawsze będzie dniem szczególnym dla sympatyków sportu młodzieżowego  w naszej gminie, dla zawodników i trenerów UKS „Sportowiec Borowo” i  dla społeczności szkolnej Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha w Borowie. To właśnie 9 listopada 2006 r zaczęła się oficjalna   przygoda lekkoatletów i siatkarek ( klub został zarejestrowany i  od tego momentu działa jako Stowarzyszenie)

Pięć lat to okrągłe urodziny, chwila, w której można dokonać pewnych podsumowań. To moment ,w którym ze szczególnym podziwem i szacunkiem patrzy się na kluby, szczycące się wieloletnimi tradycjami, gdzie urodziny zapisuje się dwoma cyframi.

Od czegoś trzeba jednak zacząć i pielęgnować małe święta , bo każda z tych chwil tworzy historię. Każda z chwil uczy i doskonali człowieka, niezależnie od tego – ile ma lat.

Tak to się zaczęło …

           W gimnazjum w Borowie ( wówczas w Czempiniu) od początku istnienia tego etapu nauki prowadzone były zajęcia z lekkiej atletyki. Młodzież  rozwijała swoje sportowe zainteresowania w ramach Szkolnego Koła Sportowego prowadzonego przez mgr Beatę Itkowiak i mgr Roberta Itkowiaka  (najpierw 2 razy , potem 3 razy w tygodniu). Trenerzy jeździli z uczniami na szkolne i pozaszkolne zawody lekkoatletyczne, dając młodzieży możliwość  sprawdzenia  swoich umiejętności  i współzawodnictwa sportowego w gronie najlepszych zawodników Wielkopolski. Parę lat później do grona pasjonatów lekkiej atletyki dołączyła mgr Monika Włodarczak.

Zainteresowaniem młodzieży cieszyły się również prowadzone  przez mgr Dariusza Pawlaka  zajęcia dodatkowe z piłki siatkowej .Sportowe spotkania z siatkówką przerodziły się z czasem w regularne zajęcia i skupiały zarówno dziewczęta jak i chłopców. Widząc potrzebę przybliżenia uczniom tej popularnej gry zespołowej, Dariusz Pawlak i Zbigniew Wieczorek  stworzyli w szkole drugą sekcję – piłki siatkowej.

W  2006 roku powołany został do życia UKS „Sportowiec Borowo” , którego  inicjatorami są nauczyciele wychowania fizycznego Gimnazjum w Borowie i współpracujący ze szkołą ( społecznie) trener Robert Itkowiak. W klubie działają dwie sekcje: lekkiej atletyki  dla dziewcząt i chłopców i piłki siatkowej dziewcząt.  Do chwili obecnej młodzież trenuje pod okiem Beaty Itkowiak, Dariusza Pawlaka , Roberta Itkowiaka , Zbigniewa Wieczorka.

Nie było łatwo…

             Przez pierwsze  4 lata klubowicze jeździli  na treningi  na halę do Oborzysk, Racotu , Pecnej, a zajęcia odbywały się w ciekawych godzinach, bo od 18.30 – 20.00.Dzięki temu ,że przy szkole działał klub, uczniowie gimnazjum mieli  możliwość udziału w jakiejkolwiek rywalizacji sportowej. Na barkach klubu  „niesiony” był sport  szkolny. Halę w Oborzyskach sportowcy traktowali jak „swoje” miejsce. Spotkali  tam życzliwych , bardzo otwartych ludzi. Od roku 2010 młodzież trenuje już na hali w Borowie , która jest chyba najładniejszą halą w powiecie.

Nie tylko sport…

Teatr , kino, basen, łyżwy, kręgle, to wszystko bardzo  integruje klubowiczów.

Otwarci dla innych…

            Klub  działa dla młodzieży i to młodzież jest w nim najważniejsza. Dlatego od samego początku UKS „Sportowiec Borowo” zajął się organizacją zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży gminy Czempiń. Już w 2007 roku, czyli po 4 miesiącach od powstania klubu,  z propozycji  wakacji na sportowo skorzystało 50 uczniów  Gimnazjum  i Szkoły Podstawowej w Czempiniu. Warto wspomnieć ,że środki na ten cel  Zarząd Klubu pozyskał z projektu „Bank Dziecięcych Uśmiechów” Od tej chwili corocznie klub organizuje aktywny wypoczynek. Były obozy w Rudnie, Kołobrzegu, Niechorzu.

Wspaniałą inicjatywą była „Zielona Akcja” , dzięki której Gimnazjum i stadion miejski zaszumiał drzewami.120 pozyskanych sadzonek drzew : brzozy, topoli, jarzębiny,  krzewów ozdobnych.

Festyn dla mieszkańców naszej gminy pod hasłem „Z piłką siatkową na boisko i na plażę” podczas którego  przeprowadzono turniej siatkarski ( udział wzięło 7 drużyn: młodzież gimnazjalna, licealiści, dorośli mieszkańcy miasta, Radni Gminy )  odbyły się pokazy taneczne, przeprowadzono akcję charytatywną. Drugi  otwarty turniej siatkówki dla mieszkańców gminy miał miejsce 22 października 2011 r.

Otwarcie hali widowiskowo – sportowej w Borowie  przygotowane było przez uczniów Gimnazjum w Borowie i jednocześnie zawodników UKS „Sportowiec Borowo”

Uczestnictwo w wielu projektach , których głównym celem jest wdrażanie młodzieży do aktywnego życia, kształtowania osobowości przez sport, ale przede wszystkim nauka i dobra zabawa.

Sportowiec – dobry uczeń…

           O tym, że można pogodzić sport z obowiązkami szkolnymi przekonują nas świadectwa  szkolne klubowiczów. Od lat zawodnicy „ Sportowca Borowo” należą do najlepszych uczniów w szkole. Kilkukrotnie najlepsi sportowcy wyróżniani byli przez władze szkoły i gminy jako najlepsi uczniowie gimnazjum ( Michał Ławniczak, Filip Grzegorek, Daria Wróblewska, Małgorzata Piotrowicz, Aleksandra Kasprzak) Oczywiście nie wszyscy trenujący uczniowie osiągają tak wysokie wyniki w nauce , ale wartym podkreślenia jest fakt , że trenerzy bardzo dbają i mobilizują swoich podopiecznych do pracy szkolnej i treningowej.

Promocja szkoły i gminy…

          Startując na licznych zawodach lekkoatletycznych  i uczestnicząc w turniejach siatkarskich na terenie Wielkopolski, młodzież promuje przede wszystkim siebie , ale również swoją szkołę i gminę. Ostatnim dowodem na tę wspaniałą promocję są starty lekkoatletów ,gdzie na 34 kluby z Okręgu „Sportowiec Borowo” uplasował się na 9 miejscu , a zawodnik Adrian Barłóg podczas tegorocznych Mistrzostw Wielkopolski Młodzików w Poznaniu stanął na najwyższym podium. Z dumą mówimy o siatkarce Alicji Łukowiak, która sportową pasję kontynuuje w Kościanie i gra w III ligowym zespole. Tych znakomitych rezultatów naszych zawodników jest więcej,  pragnę jednak zaznaczyć , że nie wynik jest nadrzędnym celem działalności klubu, a wszechstronny rozwój młodego człowieka, wykształcenie w nim nawyku  dbałości o swoje zdrowie teraz i w przyszłości.

Docenić  młodzież…

            Jest grupa młodzieży, która chodzi tylko na zajęcia lekcyjne. Nie uczestniczy w życiu szkoły  ani życiu żadnych organizacji  i narzeka na nudę. Dla tych , którzy uczestniczą w sportowych spotkaniach 3 razy w tygodniu, wyjeżdżają na zawody , weekendy spędzają na halach czy stadionach lekkoatletycznych słowo „nuda „ nie istnieje. Zauważalne jest również to, że sportowcy są lepiej zorganizowani ,bo czas mają wyliczony . Najważniejsze jest jednak to, że podczas nauki w gimnazjum mają szansę przeżyć przygodę, nauczyć się pracować i bawić z rówieśnikami, uczyć się odpowiedzialności za siebie i innych, co jedynie w sporcie jest tak widoczne.

Patrząc w przyszłość …

             Bardzo chcielibyśmy zawsze na swojej drodze spotykać życzliwych ludzi. Zapału i pomysłów do działań nam nie brakuje. Jesteśmy zahartowani „ w boju”. Lubimy przebywać i pracować wspólnie.  Przede wszystkim czerpiemy przyjemność ze sportowych spotkań z młodzieżą. Kształtowanie młodego człowieka jest bardzo trudne, szczególnie w okresie buntu – w wieku gimnazjalnym. Zdajemy sobie sprawę, że zawodnicy są u nas w klubie  tylko „na chwilę” jak podróżni , którzy pytają o drogę. Wspaniale, jeśli zabiorą  z tej drogi w dorosłe życie bagaż, którym będą miłe wspomnienia sportowej przygody,  a może, tę sportową przygodę będą kontynuować  w innym miejscu i w innym czasie…

            Podsumowując  nasze działania, chciałabym  w imieniu Zarządu Klubu podziękować wszystkim życzliwym  osobom i instytucjom, bez których prężne działanie klubu byłoby niemożliwe. Podziękowania kieruję do:

Pani Burmiatrz Doroty Lew Pilarskiej, Urzędu Gminy w Czempiniu ,Dyrekcji Gimnazjum w Borowie, Ministerstwa Sportu, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki w Poznaniu, Rady Rodziców przy Gimnazjum w Borowie pod przewodnictwem Pani Magdaleny Kasprzak ,Biura Rachunkowego Pani Iwony Smok z Kościana, Pana Krzysztofa Kłonickiego, Pani Radzisławy Koniecznej.

Mamy również grono Przyjaciół . Są wśród nich:  Firma All Pure z Poznania, Piekarnia Limaro z Mosiny, Piekarnia Art Mik z Krosinka, Firma Polwatex, Pani Grażyna Dziedzic, Państwo Maria i Roman Sowińscy( sklep meblowy), Państwo Genowefa i Marek Leciejewscy, Gminna Spółdzielnia  Samopomoc Chłopska w Czempiniu, Pan Napierała  (zakład stolarski), Trenerzy LO Puszczykowo, Trener Adam Cichocki z Kościana, Pan Wojciech Ziemniak, Pani Eleonora Marciniak, Centrum Kultury Czempiń.

 Wreszcie dziękuję  Młodzieży , wszystkim, którzy reprezentowali i reprezentują „ Sportowca Borowo”  Nie byłoby klubu , gdyby  Was nie było .

Ze swojej strony dziękuję Trenerom : Dariuszowi Pawlakowi , Robertowi Itkowiakowi, Zbigniewowi Wieczorkowi  za  dotychczasową współpracę , za godziny cierpliwości na treningach i zawodach, za zapał i umiejętność motywowania zawodników , za to , że poza swoją codzienną pracą znajdują czas na dodatkowe spotkania z  klubowiczami. Dziękuję również Panu Piotrowi Nowakowskiemu, za to, że od 5 lat jest razem z nami, służy dobrą radą , dzieli się swoim sportowym doświadczeniem.